Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny może mieć postać linii kredytowej do wykorzystania w dowolnym czasie

Posiadane środki albo konsumujemy (ale nie dosłownie, chodzi o zaspokojenie potrzeby posiadania), albo inwestujemy.

Inwestycja może polegać na ulokowaniu pieniędzy na rynku finansowym, czyli zakupie np. akcji, obligacji, bonów skarbowych, jednostek uczestnictwa albo zdeponowaniu środków w banku na oprocentowanym rachunku.

Inwestycją może być też wydatek związany z rozwojem osobistym. Za zarobione pieniądze kupujemy kurs językowy, kurs maklera giełdowego, kurs pilota wycieczek, kurs projektanta stron internetowych, itd.

Zarządzanie pieniędzmi na poziomie firmy wygląda tak samo. Przedsiębiorstwo może wolne środki skonsumować, czyli wypłacić pracownikom w formie premii, albo zainwestować, lokując je w banku.

Inwestycją będzie też wydatek, który przyczyni się do rozwoju spółki: kupno nowej linii produkcyjnej, wydajnej maszyny, budowa drugiej hali produkcyjnej, zwiększenie załogi - każda decyzja, która oznaczać będzie wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa.

Jednak firmy nie zawsze mają wolne środki, ale chcą się rozwijać, żeby zdobywać nowe rynki, nowych klientów. Wówczas taka firma musi zaciągnąć kredy inwestycyjny.

Kredyt inwestycyjny wiąże się z pewnym ryzykiem, gdyż w przypadku niepowodzenia inwestycji (klientom nie przypadnie do gustu nowe krzesło) firma nie będzie mieć środków na spłatę zobowiązania.