Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy utrzymuje przy życiu wiele przedsiębiorstw z różnych branż

Istnieją różne kredyty i pożyczki. Przeznacza się je na inne cele. Firma dla zachowania płynności finansowej zaciąga kredyt obrotowy, dzięki któremu może sprawnie funkcjonować. W dobie odroczonych płatności, dużych zamówień, ogromnej konkurencji przedsiębiorstwa, zakłady przemysłowe muszą zgadzać się na różne wymagania kontrahentów, żeby ich nie stracić.

Firma ma do wyboru: spokój i brak wpływów, czyli niepewną sytuację oraz niepokój i perspektywę dużych zysków z kontraktu o odroczonym terminie płatności, której także towarzyszy niepewność. Sytuacja jest więc trudna, a działać dalej trzeba. Tylko za co? - mogliby zapytać przedsiębiorcy. Właśnie dla nich przygotowano kredyt obrotowy.

Dzięki pieniądzom z banku można podejmować kolejne zlecenia, zatrudniać podwykonawców, kupować nowy towar. Firma nie będzie w zawieszeniu. Dzisiaj zaległości w płatnościach są powszechne, co nie znaczy, że jest to dobra sytuacja. Jednak podmioty nie mają wyjścia - muszą się godzić na takie warunki drugiej strony, która w przypadku odmowy zrobi interes z konkurencją.

Takie są realia współczesnego rynku. Trzeba się do nich przystosować, ponieważ w przeciwnym wypadku firma jest skończona - albo będzie realizować tylko niskobudżetowe kontrakty, co będzie się wiązać z koniecznością redukcji załogi, albo upadnie.